Warning: A non-numeric value encountered in /home/koprobo/domains/zbudujmy.eu/public_html/wp-content/themes/Divi/functions.php on line 5806
Zaznacz stronę

Woda to niebezpieczny wróg każdej konstrukcji i szybko wykorzysta wszelkie wady i niedoskonałości hydroizolacji fundamentów. Jeśli fundamenty zaczną chłonąć wodę, zagrożona będzie trwałość materiału budowlanego, z którego zostały wykonane. Prawidłowa hydroizolacja fundamentów jest zatem bardzo ważnym elementem budowy domu. Jeśli jej zabraknie bądź zostanie źle wykonana, narazimy fundamenty i cały budynek na szereg nieprzyjemnych konsekwencji, również niebezpiecznych dla zdrowia mieszkańców.

Podczas budowy domu zadamy wiele pytań i uzyskamy jeszcze więcej odpowiedzi. Na wielu forach można przeczytać, że do hydroizolacji wystarcza folia kubełkowa. Niestety jest to powszechnie powielany błąd. Nie można przyjmować za pewnik, że skoro sam materiał jest szczelny, to nadaje się w konkretnym przypadku do wykonania szczelnej hydroizolacji. Tak chętnie stosowane do uszczelnień fundamentów folie z tworzyw sztucznych nie sprawdzają się. Wykonanie z nich tzw. szczelniej wanny (chodzi o połączenia arkuszy ze sobą, połączenia izolacji poziomej z pionową oraz izolacją podposadzkową, uszczelnienie dylatacji, przejść rurowych itp.) jest, jeżeli nie niemożliwe, to trudne, skomplikowane i wymagające dodatkowych czynności technologicznych. Do tego podatność na uszkodzenia mechaniczne (zwłaszcza gdy stosuje się arkusze o grubości 0,2-0,5 mm) przy kulturze technicznej na polskich budowach niemal gwarantuje późniejsze przecieki. Takie folie służą do ochrony warstwy izolacyjnej przed uszkodzeniami mechanicznymi (np. podczas zasypywania fundamentów), nie stanowią warstwy hydroizolacyjnej.

Jakie hydroizolacje fundamentów zastosować?

Celem hydroizolacji jest otrzymanie szczelnej, trwałej, elastycznej oraz odpornej na działanie wody i wilgoci powłoki. Uzyskanie takiego efektu jest możliwe przy zastosowaniu systemowego rozwiązania opartego o materiały z tej samej grupy. Weber proponuje kompleksowe, profesjonalne rozwiązania pozwalające na wykonanie dobrej, szczelnej izolacji, całkowicie oddzielającej budynek od wilgoci lub wody znajdującej się w gruncie. Podstawowymi składnikami tej technologii są dwa typy materiałów: mineralne (tzw. mikrozaprawy uszczelniające) oraz grubowarstwowe, modyfikowane polimerami bitumiczne masy uszczelniające (zwane także masami KMB).

Gomar