Warning: A non-numeric value encountered in /home/koprobo/domains/zbudujmy.eu/public_html/wp-content/themes/Divi/functions.php on line 5806
Zaznacz stronę

Najpopularniejsze rodzaje stropów

W polskim budownictwie najczęściej wykorzystuje się kilka popularnych rodzajów stropów. Wybór technologii decyduje o możliwościach użytkowych górnej kondygnacji, a także o ostatecznych kosztach inwestycyjnych. Wybierając rozwiązanie do własnego domu jednorodzinnego warto rozważyć:

  • Stropy gęstożebrowe – cieszą się największą popularnością ze względu na swoją trwałość i szerokie możliwości zastosowania. Jak sama nazwa wskazuje, stropy gęstożebrowe składają się z gęsto rozmieszczonych (co 30 do 60 cm) żeber. Połączenie żeber stanowią płyty betonowe o grubości 3 do 6 cm (w zależności od wymagań projektowych).Płyty znajdują się na pustakach, które wypełniają przestrzenie między belkami stropowymi. Typowym przykładem technologii gęstożebrowej jest strop Teriva, który zapewnia szybkość montażu oraz dużą trwałość. Strop Teriva można dobrać do rozpiętości i wymagań budynku. W ofertach wykonawców znajdziemy cztery popularne typy tego rozwiązania. Najlżejszy z nich to strop Teriva T1, który możemy zastosować na maksymalnej przestrzeni do 6 m oraz przy obciążeniu nieprzekraczającym 1,5 kN/m2. Najbardziej masywny okazuje się strop Teriva 3. Możemy zastosować go na rozpiętości do 7,2 m, przy maksymalnym obciążeniu nieprzekraczającym 5,0 kN/m2.
  • Strop wylewany – inaczej zwany żelbetowym lub monolitycznym. Strop wylewany nadaje się do pomieszczeń o maksymalnej rozpiętości do 6 m. Jego grubość zazwyczaj wynosi ok. 60 mm, co zapewnia dobrą izolację akustyczną. Strop wylewany posiada bardzo dużą nośność, co wyróżnia go spośród innych rozwiązań technologicznych. Elementy żelbetowe zostają wylane na placu budowy. Wiąże się to ze znacznie dłuższym czasem przeprowadzenia prac (spotęgowanym przez dodatkową przerwę technologiczną wymaganą do związania zaprawy). Mimo wszystko strop wylewany świetnie sprawdza się w budynkach o skomplikowanym kształcie.
  • Stropy filigran – są kolejnym przykładem stropu monolitycznego. Ich największą zaletą okazuje się możliwość zastosowania na większych przestrzeniach, dochodzących do 12 m. Warto również podkreślić, iż stropy filigranowe dobrze sprawdzają się w przypadku pomieszczeń o bardziej skomplikowanym kształcie. Elementy konstrukcyjne powstają na hali produkcyjnej i przyjeżdżają na miejsce budowy w gotowej postaci. Prefabrykowane płyty oraz kratownice wyróżniają się bardzo krótkim terminem montażu. Możemy zatem przyjąć, iż budowa stropu filigranowego przebiega w niezwykle szybkim tempie, co jest kolejnym atutem tego rozwiązania.
  • Stropy drewniane – to następne interesujące rozwiązanie, które warto wziąć pod uwagę. Strop drewniany wyróżnia się atrakcyjną ceną oraz szybkością montażu. Nadaje się do zastosowania na nieużytkowanych kondygnacjach. W ofertach wykonawców znajdziemy możliwość stworzenia stropu belkowego, żebrowego oraz belkowo żebrowego. Każde z tych rozwiązań zasługuje na uwagę i wyróżnia się indywidualnymi właściwościami.
  • Stropy strunobetonowe