Warning: A non-numeric value encountered in /home/koprobo/domains/zbudujmy.eu/public_html/wp-content/themes/Divi/functions.php on line 5806
Zaznacz stronę

Pomporozdrabniacze – co to jest i dlaczego warto je stosować?

Remont lub zrobienie łazienki w nowym miejscu to poważne wyzwanie. I chociaż najpewniej główny koszt będą stanowić płytki i sanitariaty, to najważniejsze jest zapewnienie dobrego odpływu ścieków. W trudnych sytuacjach niezastąpione okazują się pomporozdrabniacze. Dzięki nim ścieki popłyną nie tylko na dużą odległość, ale nawet pod górę.

Niejednokrotnie okazuje się, że grawitacyjnej instalacji kanalizacyjnej po prostu nie da się w danym miejscu prawidłowo ułożyć. Wówczas najlepszym wyjściem jest zastosowanie pomporozdrabniacza, nazywanego też zestawem rozdrabniająco-przepompowującym. Ta nazwa oddaje istotę rzeczy. To rodzaj pompy z rozdrabniaczem, który jest w stanie wymusić przepływ ścieków nawet pod górę. Zawarte w ściekach fekalia zostają rozdrobnione, a następnie pompa przetłacza wszystko pod ciśnieniem, rurą o niewielkiej średnicy. Docelowo oczywiście do pionu, jednak może się on znajdować o kilkanaście metrów dalej, nawet na wyższej kondygnacji.

Drugie zastosowanie pomporozdrabniaczy to zabezpieczenie piwnicy przed zalaniem przez ścieki z sieci zbiorczej. Zagrożenie dotyczy domów przyłączonych do kanalizacji ogólnospławnej. W takiej sieci płyną zarówno ścieki bytowo-gospodarcze, jak i deszczowe. W czasie gwałtownych opadów kanalizacja może zaś wybijać w najniżej położonych miejscach. Takich właśnie jak piwnice.

Najpewniejszym zabezpieczeniem jest w takiej sytuacji właśnie zastosowanie pomporozdrabniacza, ewentualnie pompy do ścieków bez fekaliów, jeżeli w piwnicy nie ma sedesu. Odpływ ścieków z zestawu przepompowującego się do pionu dopiero na wyższej kondygnacji, powyżej poziomu terenu. Wtedy fizycznie nie ma możliwości wybicia ścieków w piwnicy. Zastosowanie zasuwy burzowej takiej pewności nie daje. Nawet jeżeli działa ona automatycznie, to zawsze może się zaciąć.