Warning: A non-numeric value encountered in /home/koprobo/domains/zbudujmy.eu/public_html/wp-content/themes/Divi/functions.php on line 5806
Zaznacz stronę

Tradycyjne ogrzewanie budynku

Centralne ogrzewanie domów jednorodzinnych najczęściej zasila się tradycyjnym piecem węglowym. Nadal jest to jedno z najczęściej stosowanych rozwiązań. Głównym czynnikiem wpływającym na popularność okazuje się cena. Ogrzewanie domu paliwem stałym nie generuje tak wysokich kosztów jak energia pozyskiwana z innych źródeł. Warto też zaznaczyć, że centralne ogrzewanie nie musi ograniczać się wyłącznie do zasilania węglem. Do wyboru inwestora pozostaje kilka popularnych opcji.

Piec węglowy – w wielu domach jednorodzinnych znajdują się tradycyjne piece wszystkopalne. Ich konstrukcja jest bardzo prosta, co przekłada się na atrakcyjną cenę zakupu. Piec może posiadać dodatkowe dmuchawy i sterowniki, jednak wersja podstawowa jest ich pozbawiona. Koszt zakupu zwykłego kotła przystosowanego pod centralne ogrzewanie domu jednorodzinnego zaczyna się od kwoty 3 000 zł. Oczywiście w ofertach sprzedaży znajdziemy też znacznie droższe kotły, wyposażone o nowe funkcje sterowania.

Decydując się na tego typu ogrzewanie domu zapewniamy niskie koszty zakupu i eksploatacji. Piece wszystkopalne mogą ogrzewać budynek węglem, drewnem, a nawet pelletem. Warto jednak pamiętać, że węglowy piec grzewczy w domu wymaga regularnej kontroli i dokładania opału. Ogrzewanie etażowe węglowe nie sprawdzi się w przypadku rodzin, które spędzają dużo czasu poza domem. Konieczność regularnego dokładania opału byłaby w ich przypadku zbyt dużym utrudnieniem. Niekorzystna z punktu widzenia komfortu użytkowego jest też konieczność codziennego rozpalania paleniska. To kolejny problem, który nabiera znaczenia w przypadku wielu aktywnych zawodowo inwestorów.

Piec na ekogroszek – jest bardziej przyjazny dla środowiska niż tradycyjny piec węglowy. Wiąże się to z niższą zawartością siarki oraz popiołu. Piec na ekogroszek okazuje się też znacznie bardziej komfortowy w użytkowaniu. Zaawansowane sterowniki sprawiają, że ogrzewanie budynku może utrzymywać niezmienną temperaturę w pomieszczeniach. Nie ma też konieczności codziennego rozpalania paleniska. Tego rodzaju piec grzewczy w domu zostaje wzbogacony o dodatkowy podajnik, który wystarczy co pewien czas uzupełnić ekogroszkiem.

Wybierając tego rodzaju centralne ogrzewanie uzależniamy budynek od dostaw ekogroszku. Ten możemy kupić w postaci luźnej lub workowanej. Pierwsze rozwiązanie może być nieco tańsze, jednak wymaga specjalnego miejsca przeznaczonego do magazynowania opału. Workowany ekogroszek również zajmie pewną przestrzeń, jednak nie będzie brudził ani pylił. Dzięki temu można go bez obaw umieszczać w kotłowni.

Piec na ekogroszek będzie nieco droższy w zakupie niż jego tradycyjny, węglowy odpowiednik. Za prosty model dedykowany do domu jednorodzinnego zapłacimy przynajmniej 6 000 zł.

Piec na pellet – staje się coraz popularniejszym rozwiązaniem. Zapewnia wysoki komfort grzewczy oraz stosunkowo niskie koszty za ogrzewanie budynku. Nowoczesne piece na pellet posiadają zaawansowane sterowniki do ogrzewania. Zazwyczaj zostają też wzbogacone o podajnik ślimakowy oraz zbiornik paliwa. Dzięki temu zwiększa się komfort ogrzewania budynku, a użytkownik nie musi codziennie rozpalać paleniska. Wybierając tego rodzaju ogrzewanie domu trzeba liczyć się z koniecznością poświęcenia dużej powierzchni magazynowej. Pellet dość szybko się pali, a opał potrzebny na cały sezon zimowy zajmie sporą przestrzeń. Warto także pamiętać, że pomieszczenie przeznaczone do składowania opału musi być oddzielone od pomieszczenia, w którym znajduje się piec grzewczy do domu. Jeśli w budynku nie znajduje się odpowiednie pomieszczenie, trzeba wygospodarować zewnętrzną powierzchnię magazynową. Jest to jedna z najważniejszych niedogodności, które charakteryzują ogrzewanie domu piecami na paliwo stałe.

Cena za piec grzewczy do domu jest w dużej mierze uzależniona od rodzaju podajnika. W budynkach jednorodzinnych zazwyczaj montuje się piece z podajnikiem ślimakowym. Koszt ich zakupu to ok. 6 000 zł. Jednak w ofertach sprzedaży znajdziemy też piece z podajnikiem pneumatycznym. Może on przenosić opał z innego, wydzielonego pomieszczenia. Cena zakupu pieca z długim podajnikiem pneumatycznym to przynajmniej 10 000 zł.