Warning: A non-numeric value encountered in /home/koprobo/domains/zbudujmy.eu/public_html/wp-content/themes/Divi/functions.php on line 5806
Zaznacz stronę

Warto wrócić do czasów, gdy wejście pełniło reprezentacyjną funkcję w domu. Projektanci dążą, aby forma drzwi była nie tylko funkcjonalna, ale także efektowna i zgrana ze stylem domu. Drzwi wejściowe powinny nie tylko umożliwiać wygodne przekraczanie granicy między wnętrzem a zewnętrzem, chronić przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi, zapewniać bezpieczeństwo domownikom i ich mieniu, lecz także zdobić budynek. Dzięki nowoczesnym technologiom i materiałom wszystko te funkcje można zawrzeć w jednym produkcie.

Nowoczesna architektura nie odcina się od form wejścia powstałych w przeszłości. Nic dziwnego, wykształciły się one przecież właśnie z potrzeby ochrony przed zimnem, opadami, nadmiernym upałem i przez wieki doskonale spełniały swoje funkcje. Współczesna architektura nadaje im jedynie nowe kształty, a w ich wykończeniu pojawiają się nowe materiały.

Niestarzejącą się formą wejścia jest podcień, czyli element bryty budynku powstały w strefie parteru przez cofnięcie części ściany zewnętrznej. Strop wyższej kondygnacji nakrywa wówczas wydzieloną przestrzeń. Popularna dzisiaj forma to podcień wejściowy umieszczony w narożniku budynku. Tworzy zaciszną, osłoniętą prostopadłymi do siebie ścianami niszę – naturalną barierę dla wiatru, deszczu i śniegu. W takiej niszy można dobrze wyeksponować drzwi wejściowe, które będą jednocześnie chronione przed zniszczeniem przez wiatr czy wodę. Taka strefa jest też korzystna dla mieszkańców, osłonięta, zaciszna, miła.