Warning: A non-numeric value encountered in /home/koprobo/domains/zbudujmy.eu/public_html/wp-content/themes/Divi/functions.php on line 5806
Zaznacz stronę

Specyfika montażu instalacji elektrycznych

Instalacje elektryczne mogą być przeprowadzone na kilka popularnych sposobów. To właśnie od metody montażu zależą koszty, walory wizualne oraz komfort użytkowy instalacji. Elektryka w domu może być przeprowadzona na cztery sposoby

Podtynkowe instalacje elektryczne – tego rodzaju elektryka w domu składa się z okrągłych przewodów elektrycznych, ukrytych w peszlach. W celu wykonania instalacji trzeba wykonać specjalne bruzdy w ścianach oraz sufitach. Bruzda musi pomieścić peszle i umożliwić stworzenie przynajmniej 1 cm warstwy tynku. Montaż instalacji elektrycznej może być dość kosztowny i czasochłonny. Jednak zyskuje dużą popularność ze względu na możliwość łatwej wymiany przewodów elektrycznych. W razie konieczności przewody można wyciągnąć i przeprowadzić nowe okablowanie.

Natynkowe instalacje elektryczne – montaż instalacji elektrycznej nie jest tu szczególnie skomplikowany. Elektryka w domu nie chowa się pod warstwą tynku. Przewody zostają poprowadzone na ścianie. Instalacja natynkowa wykorzystuje specjalne listwy maskujące, które ukrywają przewody elektryczne. Całość montuje się na otynkowanych już ścianach. Tego typu rozwiązanie charakteryzuje się niskim stopniem skomplikowania prac. Instalator nie musi wykonywać bruzd w tynku, a montaż instalacji nie wiąże się z koniecznością przeprowadzania generalnego remontu pomieszczeń. Co więcej, natynkowa elektryka w domu jest łatwa do wymienienia.

Jedynym ważnym mankamentem okazuje się widoczność listew maskujących. Tego rodzaju instalacje elektryczne zazwyczaj montuje się tuż przy podłodze. Jednak na ścianie nadal widać wybrzuszenia, które mogą zaburzać estetykę pomieszczeń. Dlatego instalacja natynkowa rzadko znajduje zastosowanie w nowych budynkach. Częściej montujemy ją w przypadku wykonywania remontów i rozbudowywania instalacji w starszych domach.

Wtynkowe instalacje elektryczne – są bardzo chętnie wybierane do nowych budynków. Montaż instalacji elektrycznej w domu jednorodzinnym czy mieszkaniu polega na ułożeniu na ścianach wielożyłowych, płaskich przewodów elektrycznych. Tego rodzaju elektryka w domu nie wymaga kucia ścian. Przewody zostają zamaskowane pod warstwą tynku, a dom zyskuje możliwość szybkiego wykończenia. Niestety przewody wtynkowe nie są tak łatwe do zmodernizowania jak przewody w instalacji podtynkowej. Jest to jedyny istotny mankament tego rozwiązania.

Podłogowe instalacje elektryczne – każdy nowoczesny dom i mieszkanie mogą posiadać instalacje rozprowadzone pod podłogą. Rozmieszczenie instalacji musi być bardzo dobrze rozplanowane i wykonane ze szczególną starannością. Kable elektryczne ukryte pod podłogą muszą też znajdować się w ochronnych peszlach. Ich zadaniem będzie zabezpieczenie instalacji przed ewentualnymi uszkodzeniami mechanicznymi. Warto wspomnieć, że do wykonania instalacji podłogowej trzeba wybierać jedynie doświadczonych fachowców. Wszelkie niedoróbki i poprawki okazują się trudne do wykonania po wykończeniu podłogi.

Gomar