Warning: A non-numeric value encountered in /home/koprobo/domains/zbudujmy.eu/public_html/wp-content/themes/Divi/functions.php on line 5806
Zaznacz stronę

Generalnie jak tak patrzę po ludziach, to widzę trzy podstawowe podejścia, które postaram się tutaj, w ramach tego lakonicznego wpisu przedstawić. Sam jeszcze się waham co do tego, jak duży będzie mój dom, bo z jednej strony faktycznie przeraża mnie wizja mieszkania samemu lub w dwójkę w olbrzymim gmachu, a z drugiej wiem, że mała klitka jest po prostu niewygodna i nie tak wcale tania (relatywne koszty budowy większego domu wcale nie są takie rażące, tzn. na mały dom i tak trzeba dużo pieniędzy wydać). Tak czy inaczej, wygląda to następująco:

Dom do 90m2 – faktycznie ciasny zakątek

W tym przypadku nie wiem nawet za bardzo co powiedzieć, bo przecież tego typu metraże to nierzadko mają mieszkania w bloku. Po co budować coś tak klaustrofobicznie małego? Owszem, o gustach się nie dyskutuje i mimo wszystko taki domek będzie też najtańszy, jego ogrzewanie – najoszczędniejsze, a sprzątanie – najmniej kłopotliwe. Tak czy inaczej jednak trzeba się solidnie zastanowić, zanim człowiek wybierze projekt poniżej 90m2, żeby potem do teściów czy rodziców nie trzeba było wywozić nart i innych klamotów do składowania, bo przecież gdzie w takiej klitce znajdziemy miejsce na właściwie cokolwiek?

Dom między 90m2 a 125m2 – czyli typowe projekty nowych domów

Tu już wchodzimy w taki, co by nie mówić, standard. Nawet jak przejrzymy większość gotowych do sprzedaży w internecie projektów, to gro z nich obejmuje właśnie areał między 90m2 a 125m2 (ok, najczęściej około 110-120m2). Rzecz jasna przy takim projekcie bardzo ważna jest sama wielkość działki i jej usytuowanie, ale tą kwestię omówiłem w osobnym, opublikowanym w kwietniu 2018 roku wpisie o tytule: Wielkość działki pod dom, także nie będę się tu powtarzał. Jedno jest pewne – wybierając taki rozmiar domu wpisujemy się w ogólnonarodowy trend stawiania niewielkich, ładnych, dobrze przemyślanych domów. To zawsze plus.

Dom powyżej 125m2 – od wygody aż po szaleństwo

Ta kategoria rzecz jasna jest bardzo rozległa i obejmuje ona swoim zakresem zarówno w zasadzie zupełnie standardowe domy np. z garażem lub podpiwniczone, które z samej tej racji przekraczają o trochę bądź sporo 125m2, jak i prawdziwie, wielokondygnacyjne pałace. Tak czy inaczej naprawdę trudno się tu bardziej precyzyjnie rozwodzić, gdyż szczegółowych informacji dostarczy wgląd do projektu. Jedno jest pewne – dom o powierzchni użytkowej ponad 125m2 to już komfortowe miejsce do mieszkania, które można bardzo ciekawie i kreatywnie rozplanować, bez potrzebny ograniczania ilości mebli czy dodatkowych sprzętów.