Warning: A non-numeric value encountered in /home/koprobo/domains/zbudujmy.eu/public_html/wp-content/themes/Divi/functions.php on line 5806
Zaznacz stronę

Dzisiaj weźmiemy na warsztat grubszy temat, a mianowicie sprawę kosztów budowy domu. Oczywiście, nie da się odpowiedzieć wprost na pytanie, ile kosztuje dom, ale można na pewno poczynić pewne podstawowe założenia, które tu przedstawię.

Liczy się działka

Działka ma niebagatelny wpływ na wycenę całego domu. Zależy oczywiście, czy musimy ją kupić, czy ją ją mamy, czy musimy ją odpowiednio uzbroić, czy też droga i przyłącza są już zrobione. Musimy orientować się również w cenie założenia odpowiednich służebności itd – to wszystko nie bierze się, niestety, z powietrza.

Liczy się konstrukcja domu

Druga rzecz, to model, w jakim budujemy dom – jednym z najtańszych jest opisana poniżej na Wikipedii lekka konstrukcja szkieletowa. Nie każdy jednak, z różnych architektonicznych względów, może pójść w tą stronę. Inna rzecz to oczywiście koszt materiałów (ten raczej stale rośnie, nie ma co się czarować) i koszt robocizny. Warto spisać w tym zakresie porządna umowę, ale o tym na pewno napiszę jeszcze w przyszłości.

Liczy się zaawansowanie techniczne domu

Mówiąc o zaawansowaniu technicznym, mam przede wszystkim na myśli system ogrzewania. Obecnie, w dobie tych wszystkich wynalazków typu pompy ciepła, rozbudowane piece ecodesign V klasy i inne, można nieźle finansowo popłynąć. Część nakładów może być refundowana z gminy/miasta, ale również i tu należy liczyć się ze sporymi wydatkami.

 

Podsumowując, nikt nie poda Ci wprost kwoty, ale, w zależności od rozmiarów, kwestii nieruchomości i stosowanej technologii, większość mieści się w (i tak przecież szerokich) widełkach typu 350.000 – 600.000 złotych.