Warning: A non-numeric value encountered in /home/koprobo/domains/zbudujmy.eu/public_html/wp-content/themes/Divi/functions.php on line 5806
Zaznacz stronę

Do murowania wykorzystuje się różnego typu pustaki, bloczki i kształtki keramzytobetonowe, których wytrzymałość pozwala na wznoszenie budynków nawet trzykondygnacyjnych. Wykonuje się z nich fundamenty, ściany konstrukcyjne nośne i działowe, nadproża, kominy i stropy. Ponieważ elementy nie mają gładkiej powierzchni, muruje się je na spoiny grubości 1–1,2 cm, używając zaprawy tradycyjnej lub ciepłochronnej.

Budowa domu z keramzytobetonu

Budowanie domu z prefabrykatów keramzytobetonowych zyskuje popularność głównie ze względu na bardzo krótki czas realizacji, w porównaniu z murowaniem go z pustaków czy bloczków. Elementy prefabrykowane z keramzytobetonu powstają w fabrykach wg konkretnego projektu architektonicznego zleconego przez inwestora (indywidualnego lub katalogowego). Producent dostarcza prefabrykaty na plac budowy i przy użyciu dźwigu montuje je na przygotowanych wcześniej fundamentach. Dzięki temu, że są już precyzyjnie przygotowane, nie generują odpadów, gdyż prace nie wymagają żadnego dopasowywania czy docinania materiałów. Prefabrykowane są głównie nośne przegrody zewnętrzne o odpowiedniej wytrzymałości i termoizolacyjności oraz wewnętrzne o wystarczającej nośności i izolacyjności akustycznej. Producenci prefabrykują także niezbędne elementy konstrukcyjne zbrojone prętami, np. nadproża, podciągi lub słupy. Zamówić można także gotowe schody z betonu. Prefabrykowane ściany są zwykle cieńsze niż murowane, dlatego gdy do tej technologii adaptuje się projekt gotowy, można zwiększyć powierzchnię użytkową domu, zachowując taką samą powierzchnię zabudowy.

Gomar